Gyvename laikais, kai elektroninė įranga supa mus iš visų pusių. Atrodo, kad be jos negalėtume tinkamai išgyventi Tačiau, kaip ir visa tokia įranga, laikui bėgant ji sensta ir genda. Kas tada?
Naudota elektros ir elektroninė įranga bei visų rūšių elektroninės atliekos yra šiukšlės, kurioms reikia ypatingos priežiūros. Visų pirma, turėtume prisiminti, kad elektroninėse atliekose yra nuodingų pavojingų medžiagų, tokių kaip gyvsidabris, švinas, kadmis, bromas ar nikelis, kurios, patekusios į natūralią aplinką, gali ją užteršti ir taip kelti rimtą pavojų sveikatai ir gyvybei: gyvūnams, augalams ir žmonėms. Tai viena iš priežasčių, kodėl privaloma surinkti, panaudoti ir šalinti atsakingai elektronines ir elektros atliekas. Ką tai reiškia praktiškai ir kur išmesti elektronikos prietaisus?
Elektroninės ir elektros įrangos utilizavimas – kodėl tai taip svarbu?
Panaudota elektroninė įranga turi būti atskirta ir siunčiama perdirbti. Tai atlieka specializuoti subjektai, kurie surenka ir šalina bei perdirba elektronines atliekas, orientuodamiesi į vertingų žaliavų atgavimą.
Elektroninės atliekos, kaip minėta anksčiau, turi būti nugabentos į specialų šios rūšies atliekų surinkimo punktą. Oficialūs miestų vykdomi elektroninių atliekų surinkimai užtikrina, kad sena elektroninė ar elektros įranga nukeliautų į reikiamą vietą – į objektą, kur ji bus panaudota ir perdirbta. Vertingoms žaliavoms gauti galima panaudoti daug elektroninių atliekų, kurių dėka sumažėja aplinkos taršos lygis, o kai kurių gamybos procesų, naudojant tokiu būdu gautas žaliavas, sąnaudos ženkliai sumažėja.
Kur grąžinti elektronines atliekas?
Be miestų ar savivaldybių valdomų elektroninių atliekų surinkimo aikštelių į kuriuos reikėtų atsinešti seną elektroninę ar elektros įrangą, yra ir kitų galimybių, kur galima atiduoti elektronines atliekas. Tai elektroninio laužo surinkimo punktai, esantys prekybos centruose arba registruoti nemokamą jų išvežimą.